ROZDZIAŁ I
POSTANOWIENIA OGÓLNE
- Stowarzyszenie nosi nazwę Stowarzyszenie Polskie Stowarzyszenie Terapii Poznawczej i Schematu, w dalszych postanowieniach Statutu zwane Stowarzyszeniem.
- Stowarzyszenie może używać skróconej nazwy: Stowarzyszenie PSTPS
- Siedzibą Stowarzyszenia jest miasto stołeczne Warszawa. Terenem działania jest Rzeczpospolita Polska.
- Dla realizacji celów statutowych Stowarzyszenie może działać na terenie innych państw z poszanowaniem tamtejszego prawa.
- Stowarzyszenie jest zawiązane na czas nieograniczony. Stowarzyszenie posiada osobowość prawną.
- Stowarzyszenie może należeć do innych krajowych i międzynarodowych organizacji o celach zbieżnych z celami Stowarzyszenia.
- Działalność Stowarzyszenia oparta jest przede wszystkim na pracy społecznej członków. Do prowadzenia swych spraw Stowarzyszenie może zatrudniać pracowników.
- Stowarzyszenie może ustanawiać odznaki, medale honorowe i przyznawać je wraz z innymi wyróżnieniami i nagrodami dla osób fizycznych, osób prawnych i jednostek nie posiadających osobowości prawnej, a także używać godła, pieczęci i innych symboli.
- Wszelka korespondencja pomiędzy członkami i władzami Stowarzyszenia może być prowadzona w drodze elektronicznej. W tej samej formie mogą być zwoływane posiedzenia Walnego Zebrania, Nadzwyczajnego Walnego Zebrania, Zarządu, Komisji Rewizyjnej, Komisji Naukowej i Sądu Koleżeńskiego.
ROZDZIAŁ II
CELE I ŚRODKI DZIAŁANIA
- Celem Stowarzyszenia jest:
- Rozwijanie i propagowanie wiedzy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej ze szczególnym uwzględnieniem terapii poznawczej, schematu i innych kierunków „trzeciej fali” terapii poznawczo-behawioralnej,
- Podnoszenie kwalifikacji zawodowych członków Stowarzyszenia, jak i osób, których cele zawodowe zbieżne są z celami Stowarzyszenia,
- Propagowanie idei efektywnej terapii poznawczej i schematu jako formy leczenia, jak też upowszechnianie wiedzy na temat form terapii i ich skuteczności,
- Działalność na rzecz wspierania środowisk legislacyjnych w procesie uchwalania aktów prawnych dotyczących działalności zawodowej psychologów, psychoterapeutów i psychiatrów,
- Propagowanie zasad etyki zawodowej.
- Stowarzyszenie swe cele realizuje poprzez:
- Stworzenie platformy kontaktów i współpracy pomiędzy osobami zainteresowanymi wiedzą o terapii poznawczej i schematu oraz innych nurtów „trzeciej fali” terapii poznawczo-behawioralnej jako formy leczenia,
- Organizowanie krajowych i międzynarodowych spotkań, debat, wykładów, kongresów, seminariów naukowych i konferencji o tematyce dotyczącej terapii poznawczej, schematu i innych kierunków „trzeciej fali” terapii poznawczo-behawioralnej,
- Uczestniczenie w spotkaniach, debatach, wykładach, kongresach, seminariach naukowych i konferencjach innych organizacji w Polsce i zagranicą
- Współpracę z władzami samorządowymi, rządowymi, jak również organizacjami pozarządowymi, w tym działającymi w kraju i zagranicą jednostkami zaplecza naukowo – badawczego świata nauki (uniwersytetami, ośrodkami naukowymi, instytutami) w zakresie wymienionym w celach działania Stowarzyszenia.
- Członkostwo w krajowych i zagranicznych organizacjach o celach statutowych zbieżnych z celami Stowarzyszenia.
ROZDZIAŁ III
CZŁONKOWIE – PRAWA I OBOWIĄZKI
- Członkami Stowarzyszenia mogą być osoby fizyczne i prawne. Osoba prawna może być jedynie Członkiem Wspierającym Stowarzyszenia.
- Stowarzyszenie posiada członków:
- Zwyczajnych,
- Wspierających,
- Honorowych.
- Członkiem Zwyczajnym Stowarzyszenia może być każda osoba fizyczna, która:
- Jest pełnoletnia i posiada pełną zdolność do czynności prawnych,
- Posiada pełnię praw publicznych,
- Złoży deklarację członkowską na piśmie,
- Opłaci składki członkowskie za bieżący rok kalendarzowy.
- Członkiem Zwyczajnym Stowarzyszenia może być cudzoziemiec niemieszkający w Polsce.
- Członkiem Zwyczajnym staje się po złożeniu pisemnej deklaracji na podstawie uchwały Zarządu Stowarzyszenia, podjętej zwykłą większością głosów.
- Członkiem Wspierającym Stowarzyszenie może zostać osoba fizyczna lub prawna deklarująca pomoc finansową, rzeczową lub merytoryczną w realizacji celów Stowarzyszenia.
- Członkiem Wspierającym staje się po złożeniu pisemnej deklaracji, na podstawie uchwały Zarządu, powziętej na wniosek 10 Członków Zwyczajnych Stowarzyszenia.
- Członek Wspierający ma obowiązek wywiązywania się z zadeklarowanych świadczeń, przestrzegania statutu oraz uchwał władz Stowarzyszenia.
- Członkiem Honorowym Stowarzyszenia może być osoba fizyczna, która wniosła wybitny wkład w działalność i rozwój Stowarzyszenia.
- Członkowie Honorowi są przyjmowani przez Walne Zebranie na wniosek 10 Członków Zwyczajnych Stowarzyszenia lub całego Zarządu.
- Członkowie Honorowi są zwolnieni ze składek członkowskich
- Członkowie Wspierający i Honorowi nie posiadają biernego oraz czynnego prawa wyborczego, mogą jednak brać udział z głosem doradczym w statutowych władzach Stowarzyszenia, poza tym posiadają takie prawa jak Członkowie Zwyczajni.
- Członkowie Zwyczajni mają prawo:
- Biernego i czynnego uczestniczenia w wyborach do władz Stowarzyszenia,
- Korzystania z dorobku, majątku i wszelkich form działalności Stowarzyszenia,
- Udziału w zebraniach, wykładach oraz imprezach organizowanych przez Stowarzyszenie,
- Zgłaszania wniosków i postulatów co do działalności Stowarzyszenia,
- Członkowie Zwyczajni mają obowiązek:
- Brania udziału w działalności Stowarzyszenia i realizacji jego celów,
- Przyczyniania się swoją postawą i działaniami do wzrostu roli i znaczenia Stowarzyszenia,
- Dbałości o dobre imię Stowarzyszenia,
- Przestrzegania postanowień statutu i uchwał władz Stowarzyszenia,
- Regularnego opłacania składek.
- Utrata członkostwa następuje na skutek:
- Pisemnej rezygnacji złożonej Zarządowi,
- Wykluczenia przez Zarząd jednomyślną uchwałą całego składu Zarządu, a w przypadku wykluczania członka Zarządu – jednomyślną uchwałą wszystkich pozostałych członków Zarządu:
- Z powodu łamania Statutu lub nieprzestrzegania uchwał władz Stowarzyszenia,
- Z powodu niepłacenia składek za okres roku,
- Za nieusprawiedliwioną nieobecność na trzech kolejnych Walnych Zebraniach Członków,
- Na pisemny wniosek 20 Członków Zwyczajnych w przypadku powtarzających się, udokumentowanych działań niezgodnych z celem Stowarzyszenia lub z narażających dobre imię Stowarzyszenia na szwank.
- Utraty praw obywatelskich na mocy prawomocnego wyroku sądu,
- Śmierci lub utraty osobowości prawnej,
- Likwidacji Stowarzyszenia.
- Wygaśnięcie członkostwa następuje z datą powzięcia stosownej uchwały przez Zarząd.
- Od uchwały Zarządu w sprawie przyjęcia w poczet członków Stowarzyszenia lub pozbawienia członkostwa zainteresowanemu przysługuje odwołanie w pierwszej instancji do Sądu Koleżeńskiego, zaś w drugiej instancji do Walnego Zebrania Członków. Odwołanie zainteresowany składa w terminie 14 dni od dnia doręczenia mu odpisu uchwały Zarządu, zaś w II instancji – odpisu decyzji Sądu Koleżeńskiego.
ROZDZIAŁ IV
WŁADZE STOWARZYSZENIA
- Władzami Stowarzyszenia są:
- Walne Zebranie,
- Zarząd,
- Komisja Rewizyjna,
- Komisja Naukowa,
- Sąd Koleżeński.
- Kadencja władz:
- Kadencja wszystkich władz wybieralnych Stowarzyszenia trwa cztery lata, a ich wybór odbywa się w głosowaniu niejawnym zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej połowy Członków uprawnionych do głosowania, o ile dalsze postanowienia Statutu nie stanowią inaczej.
- Członkowie wybrani do władz Stowarzyszenia mogą tę samą funkcję pełnić nie dłużej niż przez dwie kolejne kadencje,
- W razie, gdy skład władz Stowarzyszenia ulegnie zmniejszeniu w czasie trwania kadencji uniemożliwiajac jego funckjonowanie w celu uzupełnienia ich składu należy zwołać Walne Zebranie, które dokona wyboru lub dokonać wyboru w trybie obiegowym.
311. Uchwały wszystkich władz Stowarzyszenia zapadają zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej połowy osób wchodzących skład danego organu władz Stowarzyszenia, chyba że postanowienia Statutu w stanowią inaczej. W przypadku równowagi głosów lub impasu decyzja winna zostać podjęta przez Walne Zebranie. Dopuszcza się głosowanie wszystkich władz Stowarzyszenia w trybie obiegowym, z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej. Wzięcie udziału w głosowaniu w trybie obiegowym, oddanie głosu „za”, „przeciw” lub „wstrzymanie się” oznacza zgodę na głosowanie w takiej formie.
- Obradowanie władz stowarzyszenia, wykonywanie prawa głosu lub podejmowanie uchwał może się odbywać w trybie elektronicznym.
- Walne Zebranie jest najwyższą władzą Stowarzyszenia. W Walnym Zebraniu biorą udział:
- Z głosem stanowiącym – Członkowie Zwyczajni,
- Z głosem doradczym – Członkowie Wspierający, Honorowi oraz zaproszeni goście.
- Walne Zebranie może być zwyczajne i nadzwyczajne.
- Walne Zwyczajne Zebranie jest zwoływane raz do roku przez Zarząd. Walne Zwyczajne Zebranie winno odbyć się nie później niż do dnia 15 czerwca danego roku. Termin i miejsce obrad Zarząd podaje do wiadomości wszystkich członków co najmniej na 14 dni przed terminem zebrania. Dopuszcza się powiadamianie w drodze elektronicznej na adres e-mail wskazany przez członka w oświadczeniu o wyrażeniu zgody na elektroniczne powiadamianie.
- Walne Nadzwyczajne Zebranie może się odbyć w każdym czasie. Jest ono zwoływane przez Zarząd z jego inicjatywy, na wniosek Komisji Rewizyjnej lub pisemny wniosek co najmniej 1/3 ogólnej liczby Członków Zwyczajnych najpóźniej w 3 tygodnie od daty otrzymania przez Zarząd stosownego wniosku. Członkowie powiadamiani są o miejscu, terminie i propozycjach porządku obrad w ciągu 2 miesięcy od daty zgłoszenia wniosku do Zarządu. Postanowienie zawarte w pkt 34 zdanie drugie powyżej stosuje się odpowiednio.
- Walne Nadzwyczajne Zebranie obraduje wyłącznie nad sprawami określonymi w przekazanym Członkom w sposób określony powyżej porządku obrad.
- Uchwały Walnego Zebrania zapadają bezwzględną większością głosów w obecności przynajmniej połowy ogólnej liczby Członków Zwyczajnych.
- Do kompetencji Walnego Zebrania należą:
- Określenie głównych kierunków działania i rozwoju Stowarzyszenia,
- Uchwalanie zmian Statutu,
- Wybór i odwoływanie członków Zarządu, Komisji Rewizyjnej, Komisji Naukowej i Sądu Koleżeńskiego,
- Udzielanie Zarządowi absolutorium na wniosek Komisji Rewizyjnej,
- Rozpatrywanie i zatwierdzanie sprawozdań z działalności Zarządu, Komisji Naukowej, Sądu Koleżeńskiego i Komisji Rewizyjnej,
- Uchwalanie budżetu,
- Podejmowanie uchwał w sprawie przyjęcia Członka Honorowego,
- Rozpatrywanie wniosków i postulatów zgłoszonych przez członków Stowarzyszenia lub jego władze,
- Rozpatrywanie odwołań od uchwał Zarządu lub Sądu Koleżeńskiego, co dotyczy jedynie takich uchwał Zarządu i Sądu Koleżeńskiego, od których na mocy obowiązujących przepisów lub Statutu przysługuje odwołanie,
- Podjęcie uchwały o rozwiązaniu Stowarzyszenia i przeznaczeniu jego majątku,
- Podejmowanie uchwał w każdej sprawie wniesionej pod obrady, we wszystkich sprawach nie zastrzeżonych dla kompetencji innych władz Stowarzyszenia.
- Zarząd jest powołany do kierowania całą działalnością Stowarzyszenia zgodnie z uchwałami Walnego Zebrania Członków.
- Zarząd reprezentuje Stowarzyszenie na zewnątrz.
- Zarząd składa się z 3 do 5 osób, spośród których na pierwszym posiedzeniu wybiera prezesa, wiceprezesa i skarbnika.
- Posiedzenia Zarządu odbywają się w miarę potrzeb, nie rzadziej jednak niż raz na kwartał. Posiedzenia Zarządu zwołuje Prezes.
- Do składania oświadczeń woli w imieniu Stowarzyszenia upoważniony jest Prezes Zarządu działający łącznie z innym członkiem Zarządu.
- Do kompetencji Zarządu należą:
- Kierowanie bieżącą pracą Stowarzyszenia,
- Wykonywanie uchwał Walnego Zebrania Członków,
- Sporządzanie planów pracy i budżetu,
- Sprawowanie zarządu majątkiem Stowarzyszenia,
- Podejmowanie uchwał o nabywaniu, zbywaniu lub obciążaniu majątku Stowarzyszenia,
- Uchwalanie wysokości składek członkowskich oraz wszystkich innych świadczeń na rzecz Stowarzyszenia,
- Reprezentowanie Stowarzyszenia na zewnątrz,
- Zwoływanie Walnego Zebrania Członków,
- Przyjmowanie i skreślanie Członków Zwyczajnych i Wspierających,
- Zatwierdzanie tworzenia się grup regionalnych lub branżowych, a także komisji problemowych,
- Uchwalanie zasad zatrudniania i wynagradzania pracowników.
- Komisja Rewizyjna powoływana jest do sprawowania kontroli nad działalnością Stowarzyszenia.
- Komisja Rewizyjna składa się z 3 do 5 osób w tym Przewodniczącego oraz Wiceprzewodniczącego, wybieranych przez Komisję Rewizyjną spośród jej członków na pierwszym posiedzeniu.
- Do kompetencji Komisji Rewizyjnej należy:
- Kontrolowanie działalności Zarządu,
- Składanie wniosków z kontroli na Walnym Zebraniu Członków,
- Prawo wystąpienia z wnioskiem o zwołanie Walnego Zebrania Członków oraz zebrania Zarządu,
- Składanie wniosków o absolutorium dla władz Stowarzyszenia,
- Składanie sprawozdań za swojej działalności na Walnym Zebraniu Członków.
- Komisja Naukowa powołana jest do wykonywania merytorycznego nadzoru nad działaniami Stowarzyszenia.
- Członkami Komisji Naukowej mogą być wyłącznie Członkowie Zwyczajni posiadający uprawnienia psychoterapeuty.
- W skład Komisji Naukowej wchodzi 5 członków, w tym Przewodniczący, Wiceprzewodniczący i Sekretarz, wybierani przez Komisję Naukową spośród jej członków na pierwszym posiedzeniu.
- Do kompetencji Komisji Naukowej należy:
- Nadzór merytoryczny nad programami organizowanych przez Stowarzyszenie spotkań, konferencji i seminariów,
- Prowadzenie dokumentacji dotyczącej organizowanych przez Stowarzyszenie spotkań, konferencji i seminariów oraz wydawanie certyfikatów.
- Sąd Koleżeński rozpatruje sprawy wskazane w Statucie, zgłaszane przez zainteresowanych członków Stowarzyszenia.
- Sąd Koleżeński składa się z trzech członków, w tym Przewodniczącego, Wiceprzewodniczącego i Sekretarza, wybieranych przez Sąd Koleżeński spośród jego członków na pierwszym posiedzeniu.
- Członkowie Sądu Koleżeńskiego nie mogą pełnić funkcji w innych władzach Stowarzyszenia.
- Przewodniczący Sądu Koleżeńskiego ma prawo uczestnictwa w posiedzeniach Zarządu i Komisji Rewizyjnej z głosem doradczym.
- Do zakresu kompetencji Sądu Koleżeńskiego należy:
- Rozpatrywanie i rozstrzyganie spraw członków władz Stowarzyszenia w zakresie niedopełnienia przez nich obowiązków wynikających ze Statutu i uchwał władz Stowarzyszenia,
- rozpatrywanie i rozstrzyganie spraw pomiędzy członkami Stowarzyszenia a władzami Stowarzyszenia dotyczących zakresu i przestrzegania ich praw i obowiązków wynikających z przynależności do Stowarzyszenia.
- Tryb działania Sądu Koleżeńskiego ustala Regulamin uchwalony przez Walne Zebranie Członków.
- Sąd Koleżeński stwierdzając w orzeczeniu naruszenie Statutu lub uchwał władz Stowarzyszenia może orzec karę:
- Upomnienia
- Nagany
- Zawieszenia w prawach członkowskich na okres do 3 lat.
- Od orzeczenia Sądu Koleżeńskiego służy prawo odwołania do Walnego Zebrania Członków. Odwołanie wnosi się w terminie 30 dni od otrzymania orzeczenia Sądu Koleżeńskiego za pośrednictwem Zarządu. Odwołanie rozpatrywane jest na najbliższym Walnym Zebraniu.
- W przypadku gdy skład władz Stowarzyszenia ulegnie zmniejszeniu w czasie trwania kadencji, uzupełnienie ich składu może nastąpić w drodze kooptacji, której dokonują pozostali członkowie organu, który uległ zmniejszeniu. W tym trybie można powołać nie więcej niż połowę składu organu. Powołani w tym trybie członkowie danego organu pełnią swoją funkcję do końca kadencji, na którą powołane były osoby, w miejsce których zostali powołani.
ROZDZIAŁ V
MAJĄTEK I FUNDUSZE
- Majątek Stowarzyszenia powstaje:
- Ze składek członkowskich,
- Darowizn, spadków, zapisów i subwencji,
- Dotacji i ofiarności publicznej.
- Wszelkie środki pieniężne Stowarzyszenia mogą być przechowywane wyłącznie na koncie Stowarzyszenia.
- Stowarzyszenie prowadzi gospodarkę finansową i rachunkowość zgodnie z obowiązującymi przepisami.
- Decyzje w sprawie nabywania, zbywania i obciążenia majątku Stowarzyszenia podejmuje Zarząd.
- Rokiem obrachunkowym jest rok kalendarzowy. Pierwszy rok obrachunkowy kończy się z dniem 31.12.2012 r.
- Składki członkowskie winny być wpłacane do końca I kwartału roku, z który są opłacane.
- Nowy Członek Stowarzyszenia winien uregulować należną za dany rok składkę w terminie 14 dni od daty otrzymania zawiadomienia o przyjęciu do grona członków.
ROZDZIAŁ VI
POSTANOWIENIA KOŃCOWE
- Uchwałę w sprawie zmiany statutu oraz uchwałę o rozwiązaniu Stowarzyszenia podejmuje Walne Zebranie Członków kwalifikowaną większością głosów (2/3), przy obecności co najmniej połowy uprawnionych do głosowania.
- Podejmując uchwałę o rozwiązaniu Stowarzyszenia Walne Zebranie Członków określa sposób jego likwidacji oraz przeznaczenie majątku Stowarzyszenia.
- W sprawach nie uregulowanych w Statucie zastosowanie mają przepisy ustawy Prawo o Stowarzyszeniach.