Fazy terapii schematów
W terapii schematów korzysta się z wystandaryzowanych technik: poznawczych (zmiany sposobu myślenia) i behawioralnych (zmiany sposobu zachowania), mocny nacisk kładzie się na techniki „doświadczeniowe” czyli skoncentrowane na emocjach (wyobrażeniowa zmiana skryptu, praca z krzesłami i rekwizytami) oraz relacje terapeutyczną.
Faza diagnozy i edukacji
- rozpoznawanie dysfunkcyjnych wzorców funkcjonowania
- rozpoznawanie i uruchomienie wczesnych nieadaptacyjnych schematów
(wyobrażenia, most emocjonalny do przeszłości- pozwala na dotarcie do wspomnień doświadczeń leżących u źródeł schematu) - zrozumienie korzeni schematów sięgających dzieciństwa
- konceptualizacja przypadku
Faza zmiany
uzdrawianie schematów poprzez różne strategie m.in. praca z krzesłami, wizualizacja bezpiecznego miejsca, wyobrażeniowa zmiana skryptu (…)
Wyobrażenia w fazie zmiany sprzyjają:
- regulacji emocji
- defuzji ( czyli nie zlewamy się już z myślami, umiemy się do nich zdrowo zdystansować)
- bezpośredniej pracy z trudnymi wyobrażeniami (wyobrażeniowa zmiana skryptów)
- testowaniu nowych zachowań
- budowaniu pozytywnych wyobrażeń (formułowaniu celów, zwiększaniu i podtrzymywaniu motywacji, zwiększaniu pewności siebie)
Krzesła w fazie zmiany:
- techniki pustego krzesła
- np. ćwiczenie asertywności mówiąc do pustego krzesła / rozmowa z osobą, która odeszła by z nią porozmawiać
- technika dwóch krzeseł – np. do podejmowania wyborów – wówczas stawiamy dwie części siebie na dwóch krzesłach i przesadzamy się (część na tak i część na nie). Technika pozwala lepiej rozpoznać dwa głosy, pokojarzyć je z czymś, zrobić symulacje co będzie gdy pokieruję się wybranym głosem.
- dialogi między trybami schematów – np. krzesło krytyka wewnętrznego, krzesło dziecka, krzesła trybów radzenia / można również posadzić na krześle sam tryb radzenia i z nim porozmawiać (zalety, wady, skąd się wziął?)
- odgrywanie scen na krzesłach.
Tryby radzenia sobie na krzesłach: identyfikacja trybu i rozpoznanie jego zachowań, identyfikacja źródeł trybu, zalety i wady przełączania się na ten tryb, dialog z trybem (prośba o dopuszczenie do wewnętrznego dziecka)
Tryby dziecięce na krzesłach: pytanie o potrzeby, uważnienie, pocieszanie Dziecka Wrażliwego, uwalnianie złości Złoszczącego Dziecka, empatyczne stawianie granic Dziecku Impulsywnemu.
Tryby rodzicielskie na krzesłach: ograniczanie ich wpływu, kwestionowanie treści głoszonych przez wymagającego krytyka i stawianie mu granic, , zwalczanie karzącego krytyka.